Serapeum v Alexandrii :
Alexandrie kolem roku 246 př. n. l. se hemželo Řekové a Egypťané, jejich kultury se mísí jako Nil s Středozemním mořem. Nad řeckou čtvrtí se tyčí Serapeum, majestátní chrám, jaký nemá obdoby.
Nebyl to typický řecký chrám. Ano, měl velké sloupy a impozantní architekturu, ale uvnitř sídlil jedinečný bůh – Serapis. Byl fascinujícím spojením, v němž se prolínal přísný řecký bůh podsvětí Hádes s mocným egyptským bohem Apis. Tento chytrý mix oslovil jak řecké, tak i egyptské obyvatele města, což je důkazem alexandrijského tavicího kotle kultur.
Serapeum v Alexandrii: Záhady a poklady
Jen si představte, že vstupujete do chladných, ozvěnou naplněných síní. Sluneční světlo proudí střechou a osvětluje kolosální sochu samotného Serapis. Šeptají se legendy, že chrám dokonce ukrýval tajnou pobočku slavné Alexandrijské knihovny, jejíž police se prohýbaly pod tíhou svitků čekajících na zvědavé čtenáře.
Bohužel, příběh Serapeia není jen o sluníčku a svitcích. Během židovské vzpoury čelil útokům a nakonec ho v roce 391 n. l. zničili křesťané. Dnes z něj zbývá pouze jediný, čnící žulový sloup s přezdívkou “Pompejovo sloupy“, osamělý strážce označující místo, kde kdysi stál majestátní chrám.
Navštivte s námi na výlet do Alexandrii historické památky jako Pompeův sloup, knihovnu Alexandrijskou a Katakomb Kom el Shoqafa v Alexandrii. Užijte si krásné pláže a bohatou kulturu.
Klikněte zde pro nejlepší Výlety z Hurghady a zde pro nejlepší výlety z Marsa Alam
Serapeum v Alexandrii: odkaz na vždy
Ale odkaz Serapeia žije dál. Je to připomínka doby, kdy se kultury odvážily mísit, kdy bohové mohli být směsicí přísnosti a síly. Je to také trochu hořká vzpomínka na křehkost i těch nejvelkolepějších staveb.
Takže až se příště ocitnete v Alexandrii, nezajímejte se jen o nové okázalé atrakce. Vyhledejte zbytky Serapeia a nechte svou představivost unést zpět do doby velkolepých chrámů, fascinujících bohů a města, kde kultury kvetly bok po boku.