Dahšúr v Gize : Ahoj Představte si rozsáhlou pouštní krajinu rozprostírající se od pulzujícího města Káhira. Právě tam najdete Dahšúr, skrytý klenot ukrytý uprostřed zlatého písku. Dříve sloužil jako jižní pohřebišt;ě starého hlavního města Memfis. Dnes toto místo světového dědictví UNESCO.
Dahšúr v Gize: Poklady ukryté v písku
Pojďme se teď podívat zblízka na hvězdu celého představení – okouzlující Černou pyramidu.
Průkopnická hrobka : Připoutejte se na lekci historie! Černá pyramida v Dahšúr v Gize, kterou nechal postavit král Amenemhat III. během Střední říše (kolem roku 1860 př. n. Víte, že je první pyramidou, která sloužila jako hrobka faraona i jeho manželek!
Záhada jména: Přezdívka Černé pyramidy pochází z jejího současného vzhledu. hladký vápencový plášť, který kdysi zdobil její vnější stěny, odhalil tmavé jádro z nepálených cihel
- Černá pyramida sice dokazuje vynalézavost svých stavitelů, ale zároveň naznačuje i problémy, kterým museli čelit. Teorie naznačují problémy se stabilitou kvůli její poloze nebo omezení v stavebních technikách tehdejší doby.
- Okno do minulosti: Přestože Černá pyramida časem značně zvětrala, stále nabízí cenné informace o životě a víře starých Egypťanů..
Dahšúr v Gize byl jen zkušební verze cestou k dokonalejším pyramidám v Gíze? Jaká tajemství skrývá uvnitř? S pokračujícím výzkumem a průzkumem může Černá pyramida odhalit ještě více ze svého poutavého příběhu.
dobrodružství v Dahšúru pokračuje!
Černá pyramida sice hraje prim, ale nekropole v Dahšúru má mnohem víc co nabídnout! Pojďme se na to podívat zblízka:
- Červená pyramida: Tahle nádherná krasavice dostala svoje jméno podle načervenalého odstínu kamenů. A hádejte co? Byla to vůbec první “pravá” pyramida v Egyptě s hladkými stěnami!
- Zlomená pyramida: Tady se to jméno asi netřeba moc vysvětlovat, že? Tahle pecka má uprostřed zvláemní “zlom”, kvůli kterému si dodnes egyptologové lámou hlavu. Někdo říká, že se během stavby změnily plány, jiní zase tvrdí, že to byl geniální tah, jak zabránit jejímu zřícení. Ať tak či tak, je to pořádná záhada!
- Tajemné chrámy v Dahšúr: K pyramidám neodmyslitelně patří i chrámy! Těch pohřebních, majestátních staveb poblíž pyramid, si můžete představit jako místa pro mumifikaci a rituály spojené s cestou do posmrtného života. Údolní chrámy zase najdete na úpatí pyramid, většinou směřující na východ k řece Nil.
Výlet do minulosti na vlastní pěst!
Navštívit Dahšúr je nutnost! Můžete to spojit s výletem do Memfisu nebo výletem do Sakkáry. Ať už se rozhodnete jakkoliv, tahle cesta do minulosti bude zaručeně stát za to! Obraťte se na náš tým zde pro nejlepší Výlety z Hurghady a zde pro nejlepší výlety z Marsa Alam